• info@logdef.com
  • 0 (424) 502-1505
  • 0 (549) 502-1505
ArabicEnglishGermanRussianTurkish
Android Nedir ? | LOGDEF TEKNOLOJİ

Android Nedir ?

Anasayfa > Blog
image

Android Nedir ?

31 Temmuz 2019, 14:37

    

Android Nedir? | Android Geliştirmeye Başlamadan Önce


Android dediğimiz zaman her kesimden insanın aklına iyi ya da kötü bir fikir geliyor. Genellediğimiz taktir de telefon üreten firmaların ürettiği cihazlara Android adını veriyoruz. Aslında bakarsanız bu tabir de bir hata yok.  Sadece eksik bir tanımlama oluyor. Android Google tarafından, 2005 yılında Andy Rubin tarafından bir ekip kurularak Linux çekirdeği üzerine mobil cihazlar için geliştirilmeye başlanmış bir işletim sistemidir. Android hala gelişimine devam eden bir sistemdir. Günümüzde mobil dünya da en çok kullanılan işletim sistemidir. Bugün Android öyle bir duruma geldi ki kullanım alanı mobil cihazlarla sınırlı kalmamış ve giderek hayatımızda ki her sistem içerisinde yer almaktadır. Bu sistemlere; akıllı televizyonlar, akıllı ev sistemleri, akıllı saatler, beyaz eşyalar, otonom(akıllı) araçları örnek olarak verebiliriz. Android2008 yılının eylül ayı içerisinde ilk sürümü olan 1.0‘ı yayınladı. Android işletim sisteminin en büyük avantajlarından bir tanesi de; yazılan(geliştirilen) uygulamaların her yeni gelen Android sürümünde uygulama(app) güncellemesine gerek duymaksızın çalıştırabiliyor oluşu.

Android işletim sisteminin bölümleri(Mimarisi) nedir diye bir soru almıştım geçen günlerde bir arkadaşımdan. Benzer sorulara karşın burada o kısımlardan bahsetmek istiyorum.

Android İşletim Sistemi beş temel yapıdan oluşmaktadır. Bunlar s

ırası ile; Linux Kernel(Çekirdek), Sistem Kütüphaneleri(System Librarys), Uygulama Geliştirme Çatıları(Application Development Frameworks), Uygulama Katmanı(Application Layer) ve son olarak Android Çalışma Zamanı(Android Runtime) şeklinde sıralanıyor. Bu Başlıklar için başka bir yazımızda yer ayıracağım.


Android uygulama(app) geliştirmek isteyen arkadaşların öncelikle hangi platform için uygulama geliştireceklerine karar vermeleri gerekli. Platform lar şuan Android resmi açıklamasına göre; Telefon ve Tablet(Phone and Tablet), Saat(Wear), TV, Android Otomobil(Android Auto), Android’li Şeyler(Android Things) şeklinde tanımlanmış(ayrıştırılmış) durumda.

Android işletim sistemine uygulama geliştirmeye karar veren arkadaşlara ilk uyarım çözünürlük konusu olacak. IOS işletim sistemine göre en büyük dezavantajı budur benim görüşlerime göre. Android o kadar yaygınki kaç farklı firma kaç farklı çözünürlükte cihaz üretiyor. Bu da biz geliştiriciler için ağır bir yük oluyor ister istemez. Bunun IOS’a göre dezavantajlı olmasının nedeni ise, IOS üreticisi Apple ürettiği cihazlarda belirli bir çözünürlük aralığı kullanıyor oluşu. Biz Android de ortalama da 15 – 20 cihaz da çözünürlük testi yaparak uygulamaya çözünürlük ayarı yapmak zorunda kalıyoruz. Adım adım uygulama geliştirmekten bahsederken aklınıza gelen bir soru olan; bunlar tamam da, biz Android’i nerede geliştireceğiz diyorsunuz. Onun cevabını da hemen verelim. Android işletim sisteminin resmi geliştirme IDE’si
Android Studio’dur. Jet Brains firmasının Java ve Teknolojileri için geliştirmiş olduğu Intellij Idea’ya dayandırılarak(tabanlı) Android geliştirme için özel olarak tasarlanmıştır. Bunun yanında Eclipse IDE kullanabilirsiniz. Eclipse IDE genellikle  Java geliştirmek için kullanılmaktadır. Ancak ben Android Studio kullanıyorum. Android Studio’ya resmi sitesinden ücretsizce ulaşabilirsiniz.

Android’e bu konularla başlamak istedim. Bazı kısımları ele almadan genel olarak Android hakkında  bilgi vermeye çalıştım. Android programlamaya başlangıç adında bir ders başlatacağız. Konuyla alakalı soru ve görüşleriniz yorum olarak alt kısımdan yazabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim herkese.